Znáte nejznámější technické divy světa?

Technika v současné době stále překonává hranice možného i nemožného. Konkrétně to znamená, že jsou možnosti, které se neustále vyvíjejí s cílem usnadnit náš život, nebo ho také jinak zkvalitnit. A spolu s tím souvisí to, že některé technologické výrobky lze považovat za novodobé divy světa. A jelikož řada z nich okouzlila i mě, rozhodl jsem se přinést vám několik informací o těch nejzajímavějších, které rozhodně stojí za to zmínit.

Jdeme na dopravní prostředky

Tím prvním, který je skutečným unikátem, je určitě rychlovlak. Ačkoliv u nás se konstruktéři vlaků a tratí chlubí, že jejich vlaky mohou jezdit i 150 kilometrů v hodině, stále je to poměrně mála. V daném směru jsou nejdále Japonci a jejich rychlovlaky. Ty mají běžnou cestovní rychlost okolo 300 kilometrů v hodině a tak jsou pohodlnou možností cestování mezi jednotlivými městy. Dodat musím to, že ona rychlost je klasická cestovní a v testovacích podmínkách samozřejmě není problém to, aby vlak jel ještě o něco výrazně rychleji.

Zůstanu-li dále u dopravních prostředků, je třeba zmínit také Airbus A380, který je v současnosti považován za největší letadlo určené pro přepravu pasažérů. Je rozměry jsou skutečně unikátní a tak dokáže bez problémů pojmout třeba i 855 cestujících, a to v závislosti na konkrétním vnitřním uspořádání sedadel. Rozpětí tohoto letadla je téměř 80 metrů a o pohon se starají čtyři velmi výkonné dvouproudové motory. Pokud v oblasti letecké dopravy zůstaneme, je třeba zmínit i stroj Antonov 225 Mrija, který je považován za největší letadlo určené k přepravě nákladů, nikoliv cestujících.

Unikátní stavby našeho světa

Dopravní prostředky ale rozhodně nejsou jedinými unikátními dopravními prostředky v našem světě. Stejně tak to jsou i různé stavby. Jednou z nich je unikátní most v oblacích, který najdeme ve Francii, nedaleko města Millau. Ten se pyšní třeba tím, že jeho pilíře patří k těm nejvyšším na světě a samotná jízda po tomto mostě může znamenat to, že se projíždíte doslova nad mraky. Podobně úchvatným mostem ale může být třeba ten, který najdeme v Korintském zálivu. Ten odděluje ostrov Peloponés a řeckou pevninu. Zajímavé na něm je určitě to, že dokáže odolat mohutnému zemětřesení, a to až o síle více než 7 stupňů Richterovy stupnice.

Neméně zajímavé ale může být i něco tak obyčejného, jako je hotel. Ten unikátní, a to s názvem Burdž al-Arab najdeme v Dubaji. Jedná se o stavbu vysokou 320 metrů, která byla konstruována tak, aby odolala větru, vlnám, ale třeba také zemětřesení. Zajímavé je také to, že pod hotelem je velmi nestabilní podloží a tak k jeho konstrukci musely být použity výrazné pylony, dlouhé přes 40 metrů. Samozřejmě ubytovat se v tomto hotelu dnes není žádný problém, jelikož je otevřen všem turistům. Na co ale musíte dát pozor, to je poměrně vysoká cena, za kterou však dostanete unikátní zážitek, ale také nemalou porci opravdového luxusu.