Ty největší zajímavosti o naší planetě

Naše země je rozhodně velmi unikátním místem k životu. Pokud jste stejně jako já doslova fascinováni přírodou, je ideální čas na to, dozvědět se zajímavosti, které se právě k naší planetě vážou a které vás doslova ohromí. V tomto směru nabídne naše země několik unikátů, o kterých musíte vědět i vy. Ty nejzajímavější se mohou týkat třeba i teplot, kdy tou nejvyšší byla hodnota téměř 58 stupňů Celsia, a to v Libyi. Bylo tomu v roce 1922. Naopak tu nejnižší teplotu můžeme najít v Antarktidě. Konkrétně v roce 1983 zde teplota klesla až na -89 stupňů Celsia.

Jakou sílu naše země má?

Důležité je také zmínit to, jak velkou ničivou sílu vlastně naše planeta má, pokud jsme obětí zemětřesení. To doprovází náš život a naši zemi neustále. To největší se událo v roce 1557 a to v Číně, kdy při nezemřelo více než 830 tisíc místních lidí. Samozřejmě konkrétní záznamy o jeho síle v té době nebyly patrné a tak je mezi nejsilnější zemětřesení stále řazeno to, které se událo v roce 1960. Stalo se tak nedaleko pobřeží Chile a zde byly naměřeny otřesy o síle 9,6 Richterovy stupnice. Pokud je na tomto zemětřesení něco zajímavé, tak určitě i fakt, že ho pociťovali lidé v místech vzdálených i několik set kilometrů daleko.

Se silou přírody ale souvisí třeba i tornádo a jeho samotná rychlost. Nejrychlejší rychlost větru byla během tohoto přírodního jevu naměřena v roce 199, a to v Oklahomě. V tu chvíli totiž vítr vanul rychlostí 513 kilometrů v hodině a tak je jasné, že před jeho ničivou silou nebylo úniku. Stejně tak nemusí být úniku ani před silou sopek, kdy těch aktivních nyní nebo v minulosti je aktuálně 540. Samozřejmě tou nejvyšší je sopka Mauna Lora, kterou najdeme na Havaji a která má délku 15 kilometrů.

Unikátní vodní zajímavosti

S naší planetou je spluta také voda a vodní toky. V tomto směru musím logicky začít nejdelší řekou světa, a to řekou Nil, které měří téměř 6 700 kilometrů. Největším oceánem je poté Tichý oceán, který má rozlohu doslova neuvěřitelných 165 milionů kilometrů čtverečných. Zajímavá je určitě i jeho průměrná hloubka, která je necelé 4 kilometry. V tomto, ale i v dalších oceánech se poté nachází zhruba 97 procent veškeré vody, která na naší zemi je, a to kdekoliv.

Zůstaneme-li u zajímavých procentuelních hodnot, které s vodou souvisí, je třeba zmínit se i o pitné, tedy sladké vodě. Většina zásob, a to až 70 procent jsou umístěny v ledovcích, a to samozřejmě na Antarktidě a v Grónsku. Oproti tomu v celosvětových jezerech nebo řekách je sotva jedno procento sladké vody. A to i přesto, že jsou místa, kde ročně naprší třeba i 13 metrů srážek. Tímto nejdeštivějším místem na zemi se může pyšnit Kolumbie, konkrétně potom místo, které je označováno jako Lloro.